Jest rok 2015, w Polsce zbliżają się wybory do parlamentu. Do debaty publicznej nieśmiało próbuje przebić się temat kadencyjności posłów, szczególnie dzięki stowarzyszeniu NowoczesnaPL. Proponują oni ograniczyć liczbę **kolejnych** kadencji do dwóch - po tym czasie poseł musiałby na jakiś czas odpocząć od posłowania.

Heurystyka dostępności może sprawiać że gdy myślimy o kadencyjności, do głowy przychodzą nam zazwyczaj znani posłowie, którzy rzeczywiście w Sejmie są od dawna. Możemy więc dojść do wniosku, że nasz parlament składa się niemal wyłącznie ze starych wyg i wygów.

Poniższa wizualizacja ma za zadanie ułatwić debatę na temat kadencyjności. Nie jest bardzo interaktywna, chciałem po prostu przejrzyście zaprezentować dane (które pochodzą ze stron Sejmu). Komentarze mile widziane na @aklimont.

Strona działa w Chrome i Firefoksie, raczej nie działa w IE. Kod jest dostępny na githubie.


POSŁOWIE W SEJMIE


(kwadraty = posłowie, wielkość = liczba kolejnych kadencji; najedź na kwadrat by zobaczyć nazwisko)


próg kadencji: 1


Suwak służy do wyróżniania długoterminowych posłów. Np. '5' oznacza, że wyróżnieni zostaną tylko posłowie, którzy w Sejmie zasiadają od pięciu kadencji lub dłużej.

Wykres po prawej przedstawia wszystkich posłów w Sejmie; kolory oznaczają przynależność do klubów. Np. jest 35 posłów, których obecna kadencja jest czwartą z rzędu, a ponad 30% (165) posłów jest w Sejmie pierwszy raz (lub pierwszy raz po przerwie). Wykresy na dole przedstawiają to samo, ale dla poszczególnych partii.

WSZYSCY POSŁOWIE

Posłowie wg partii